LOUISE ROE: õhupallist vaasini

Ikooniline disainbränd Taanist, millel tasub silma peal hoida

Auhinnatud Taani disainer, kelle skulpturaalse vormiga vaasid ja elegantsed sisutuselemendid ei jäta külmaks ühtegi tõelist Skandinaavia disaini huvilist, avab spetsiaalselt Softrendile antud intervjuus oma loomingu tagamaid, tutvustab lähemalt Louise Roe toodete disainiprotsessi ning räägib lähemalt oma auhinnaga pärjatud Balloon 04 vaasi sünniloost. Millist rolli selles mängib õhupall?

Louise Roe omanimeline sisustusbränd sai alguse 2010. aastal põhjamaise disaini mekas Kopenhaagenis, mille arhitektuur ning kiire ja vilgas linnaelu on tänaseni üheks disaineri loovust käivitavaks inspiratsiooniallikaks. Louise Roe omanäolise stiili ja elegantse välimusega sisustuselemendid ning põnev isiksus on pälvinud mitmete tuntud disainiajakirjade, sh Vogue Scandinavia, tähelepanu ning tema oskust Skandinaavia minimalismi intrigeerivalt mängulisse vormi valada on 2019. aastal tunnustatud maineka Taani disainiauhinnaga (Design Award 2019). Louise Roe kollektsioonid on nüüdseks jõudnud paljude disainihuviliste huviorbiiti nii Euroopas, Aasias kui teisel pool maakera Austraalias ja Uus-Meremaal.

Kunstnik ja disainer ühes isikus

Peen, minimalistlik ja moderne – nii kirjeldab bränd oma stiili. Tegelikkuses on tegemist aga millegi palju enamaga. Louise Roe toodetele lisab isikupära ja erilisust just Louise ise, kelle loominguline kohalolek on tajutav iga eseme puhul.

Iga tema peas tärganud idee joonistab disainer paberile käsitsi, sest just nii saab iga loodava eseme vormi, proportsiooni ja joone läbi töötada selliselt, et sünniks esteetiliselt lummav ja kordumatu disain. Nagu kunstiteos! Ideede sündi ja loovust disaineri arvates ette planeerida ei ole võimalik.

“Ma olen avasüli avatud eksperimenteerimisele ning pidevale innovatsioonile. Tuleb lihtsalt haarata igast võimalusest, mis loovust käivitavad ehk teisisõnu püüda kinni kõik ideed ning avastada võimalusi nende teostamiseks.”

Tihti leiab Louise end inspiratsiooni ammutamast linnaarhitektuurist, tabades end vaimselt jäädvustamas näiteks sammaste väiksemaid detaile – nende kõveraid, servi ja tekstuure. “Loominguline puhang võib aga kaasa tuua palju ideid ning igaühe edasiarendamiseks päevas tunde ei jagu,” nendib disainer, kelle sõnul tuleb sel juhul asjadele läheneda loominguliselt ja tasakaalukalt.

Igapäevane töö stuudios hõlmab endas peamiselt Kopenhaageni kesklinnas asuva galerii juhtimist, tootmismeeskonnaga suhtlemist ning uute ideede modelleerimist ja visandamist. “Minu tavaline päev ei näe kunagi identne välja. Alati on mõni uus kontseptsioon, mõte, ülesanne või sündmus, mille poole püüelda,” kirjeldab disainer oma tüüpilist päevakava. Kõige rahuldustpakkuvamaks peab Louise aga seda, kui saab oma ideest sündinud toote arenemist jälgida. See on  justkui preemia tehtud töö eest!

Disaini kese peitub hoolikalt valitud materjalides ja traditsioonilistel käsitööoskustel

Disaineri nägemus ärkab ellu kogenud meistrite käte all Poolas ja Portugalis, kus traditsioonilisi põlvest põlve edasi antud oskusi kasutades, suudetakse teostada ka kõige lennukamad ideed ja mõtted. Seetõttu ongi iga käsitsi valmistatud Louise Roe kollektsiooni kuuluv toode unikaalne ja kordumatu ning muudab ka lillevaasi või veiniklaasi justkui omaette kunstiobjektiks.
Maitseka ja elegantse välimuse juures on veelgi olulisem peenetundeline materjalide valik, mis varieerub looduslikust maalähedasest savist õhulise klaasini.

“Mind inspireerivad maised ja ehedad materjalid. Hindan siiralt looduslike mineraalide tahumata ilu, läbi aastate kantud lugu ning kauakestvat veetlust. Leian, et materjalidel on oma iseloom.”

Ikooniline Balloon – mitte lihtsalt õhupall

“Kogu Balloon seeria ammutab inspiratsiooni klaasipuhumise traditsioonist. See keerukas metoodika hõlmab peene materjali laiendamist viisil, mis sarnaneb õhupalli täis puhumisega. Sellest ka kollektsiooni nimi, “ avab disainer 2019. aastal auhinnaga pärjatud disaini sünnilugu. Nii nagu suureneb õhupall, nii laieneb ka kollektsioon. Kasvava populaarsuse tõttu on esialgelt vaid klaasist vaaside seeriat täiustamas keraamilisest materjalist Balloon Vase 04, mis on inspireeritud Willendorfi Veenusest. Selle kuulsa kivist naisekuju vorme ja jooni on ikoonilise Balloon seeria vaasi juures tajuda küll.

Põhjamaise disaini tippmärk Eesti kodudesse

Louise Roe hinnatud disaini ja karakteriga vaasid ning küünlajalad, samuti luksusliku joonega šampanjapokaalid on jõudnud juba mitmetesse Eesti kodudesse ning vallutanud põhjamaise disaini sõprade südamed.

Louise Roe vaaside ja küünlajalgade kollektsioonid ning muud disaintooted on Eestis saadaval vaid Softrendi salongides ja veebipoes – vaata Louise Roe tooteid siit > 

Fotod: Louise Roe

Vaata kõiki artikleid